Abit Bey Medine-İ Münevver'den Bir Yıldız Kaydı
Muzaffer Can

Muzaffer Can

Abit Bey Medine-İ Münevver'den Bir Yıldız Kaydı

09 Nisan 2020 - 14:00

Hepimiz Allah içiniz, nereye gitsek, ne kadar kısa yaşasak, ne kadar mammer olsak nihayet hepimizin son yolculuğu Allah’a gideck, O’nun huzurunda duracak değil miyiz. İşte Abit bey kardeşime de Rabbimiz; يا أيتها النفس المطمئنة “Ey her nimetle tatmin olan nefis” buyurunca bit beyimizde “lebeyk ya Rab” diyerek acele Allah’ın davetine icabete ğitti. veda edecek hiç vakti yoktu. Zira davet Yüceler Yücesinden geldi.

إرجعى إلى ربك راضية مرضية فادخلى فى عبادى وادخلى جنتى “O senden razı, sen Ondan razı olarak dön Rabbine, haydi gir kullarımın arasına, gir cennetime” buyruğunu ilan ettiği günde yüce Mevlam Abit kardeşimden razı olur da onu Firdevs cennetlerinde ağırlasın inşa-Allah.

Abit ismi gibi âbid ve edep âbidesiydi. Kendisini, diş doktoru Temuçin Aslan bey vasıtasıyla orta öğretim yıllarında tanıdım. Benden beş yaş küçük olmasına rağmen son anına kadar dostluğumuz hiç kesintisiz devam etti. Kimseyi darıltmayan kimseye darılmayan, herkese gönlü açık bir yiğitti. O’nun kardeşlik duygusu ile davranışı müslüman nasıl olmalı sorusuna tam bir yanıttır.

Yıllar önce merhumu ziyarete gittim, namaz vakti yaklaşınca beraberce Mescid-Nebeviye doğru hareket ettik. O’nun yolda hiç bir müslümanı ayırma kayırma yapmadığını görünce sordum; Abit maşâ -Allah bu güzel davranışı nasıl başardın, üstelik sadece Türkiye’nin değil burada her milletten insan var, vede kimileri çekilmeyecek kadar taraflı, bu kardeşlik ruhu nereden geldi? diye sordum. Yüzüme bakıp gülümsedi ve şöyle söylemişti;
Hocam her halde beni imtihan ediyorsun, unuttun mu, ben Medine’ye hicrete karar verince seninle vedalaşmıştık. Sen bana, bak bit, çok huzurlu bir o kadar da yaşaması zor olan bir yer, eğer Peygamberimizi darıltacaksan sakın hicret etme, çünkü buraya gelen herkes mutlaka imtihan edilir, En çok sorulan soru da, kime bağlısın? sorusudur. İşte kime gönül vermiş olursan ol ama kızmadan adamcağıza, parmağını ağzına götürüp suuuuus işareti yapıp H.z. Muhammed Mustafa’nın iman yurdunda böyle söylemek bana edep dışı gibi geliyor, zira Allah (Hucurat suresi ayet 7) şöyle buyurdu; Bilin ki Allahın Rasülü içinizdedir” Kıyamete dek rasüllüğü devam edecektir. Medine'de Ondan başka efendi olamaz, her kes burada boynu bükük, gözü yaşlı birer cemaattır. Bize O’nun mescidinde en arkada yer bulmak bile şereftir,” demiştiniz. Benim elimden de gelen bu kadar. Şimdi seni rahmetle anıyorum canım kardeşim. Allah seni dünyada komşu ettiği sevgili Muhammed'ine ahirette de komşu olmayı nasip eylesin.
Kırk beş gün önce Medined'e tedaviye geldim, bu son görüşmemiz oldu. Ağlamaklı halimle halâ kardeşin Selahaddin’e baş sağlığı dilemedim. Ne yapalım? Bir taraftan üzülürken senin gidişine, bir tarafta da Rabbinin “kulum dön gel Rabbine” buyuruğuna lebbeyk ya Rab işte geldim, diyen bir Âbit…

Rabbi ona “dön gel Rabbine, gir kullarımın arasına gir cennetime” demiş o’da “geldim Ya Rab” diyen yiğide ne denebilir. Allah rahmet eylesin Âbitçiğim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar